عبدالکریم لاهیجی، رییس (FIDH) فدراسیون بین‌المللی دفاع از حقوق بشر: ” تا زمانی‌…


عبدالکریم لاهیجی، رییس (FIDH) فدراسیون بین‌المللی دفاع از حقوق بشر: " تا زمانی‌ که بند ناف قوه قضاییه از نیروهای امنیتی و به طور کلی‌ قوه مجریه به ریاست ولی‌ مطلقه فقیه، به تمام معنی قطع نشود، امکان هیچ تحول سیاسی در ایران نیست! "

"نخست در باره مناطق قومی ایران، مناطق مرزی ایران اعلام خطر می‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران سیاسی جز سیاست زور، فشار، تهدید و متأسفانه اعدام در تمام این مناطق: بلوچستان، کردستان، خوزستان،… در گذشته از خودش نشان نداده است. در اینکه عده‌ای مرزدار ایرانی‌ کشته شدند و باعث تاسف همگان هست، هیچ تردیدی نیست، ولی‌ این چه ارتباطی‌ داره به اینکه ۱۶ نفر رو، ماه‌ها و سالها در زندان بودند و به چه اتهامی دستگیر شده بودند ما نمی‌‌دانیم. هیچ اعلامی هم صورت نگرفته، ولی‌ آنچه که مسلم است، این هست که اینها مدتها در زندان بودند، حکمِ اعدام آنها صادر شده بود، به چه علت این حکم تا کنون اجرا نشده بود، و مثل گروگانها آنها را نگه داشته بودند تا زمانی‌ که در فرصتی آنها را اعدام بکنند. و آن چیزی که شرم آور است این است که می‌گویند به تلافی. آن چیزی که فلسفه مجازات در جمهوری اسلامی ایران هست، انتقام و تلافی است و نه به مجازات رساندن عادلانه یک متهم یا یک زندانی.

مساله دوم اینکه از همین فرصت استفاده میکنند و دوتا زندانی کرد، پدر یکی‌ از آنها گفته است که اتهام او فقط انتشار یک روزنامه و یک کتاب بوده است، آنها رو هم اعدام میکنند.
و اینجاست که چون شما صحبت از انتخاب آقای روحانی و ریاست جمهور جدید کردید، من فکر می‌کنم تا زمانی‌ که در جمهوری اسلامی قوه قضاییه به معنی واقعی‌ کلمه وجود نداشته باشه. بند ناف قوه قضاییه از نیروهای امنیتی و به طور کلی‌ قوه مجریه به ریاست ولی‌ مطلقه فقیه، به تمام معنی قطع نشود، امکان هیچ تحول سیاسی در ایران نیست، به خاطر اینکه آزادی‌ها و حقوق مردم رو تنها قوه قضاییه هست که باید پاسداری کند، و در کشوری که قوه قضاییه اش نهاد سرکوب است، متأسفانه هیچگونه امیدی‌ به هیچ گونه تحول سیاسی نمی‌توان داشت."‬


‫اعدام ۱۸ زندانی قومی در بلوچستان و کردستان، رکوردی تازه در دوران ریاست جمهوری روحانی – سپیده دم‬
sepidedam.com
‫عبدالکریم لاهیجی: نخست در باره منطق قومی ایران، منطق مرزی ایران اعلام خطر می‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران سیاسی جز سیاست زور، فشار، تهدید و متأسفانه اعدام در تمام این مناطق: بلوچستان، کردستان، خوزستان،… در گذشته از خودش نشان نداده است. در اینکه عده‌ای مرزدار ایرانی‌ کشته شدند و باعث تاسف همگان هست،…‬

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: