تلاش برای شناختن قضاتی که حکم به ازدواج دختران زیر ۱۳ سال می دهند، بسیار مهم است…

‫تلاش برای شناختن قضاتی که حکم به ازدواج دختران زیر ۱۳ سال می دهند، بسیار مهم است. براساس آمارهای رسمی فقط در استان اردبیل در سال گذشته، روزانه بیش از ۵ دختر با امضای قضات لباس سفیدی را که بی شباهت به کفن سفید برایشان نبوده پوشیده اند. مسئولیت شخصی این قضات، در بازتولید و تایید و گسترش سنت ظالمانه ازدواج دختربجه ها به خصوص به این دلیل مهم است که براساس قانون، آنها مجبور نیستند که با درخواست ولی قهری طفل برای ازدواج موافقت کنند. بلکه باید براساس مصلحت کودک حکم بدهند. در حالی که همانطور که دیدیدم، هیچ مصلحتی در ازدواج یک دختربچه نمی تواند متصور باشد.

آمارها و واقعیات می گوید برای منسوخ شدن سنت ازدواج کودکان در ایران، راه طولانی در پیش داریم؛ قوانین باید به شکلی تغییر کند که ازدواج کودکان بدون هیچ شرطی کاملا ممنوع شود. دولت باید مسئولیت خود را در تحت پیگرد قرار دادن خانواده و مردانی که با دختربچه ها ازدواج کنند انجام دهد (اصل بین المللی مسئولیت پیشگیرانه، due delligence)، محققان علوم اجتماعی و فعالان حقوق بشر باید درباره دلایل افزایش این ازدواج ها و راهکارهای اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی متوقف کردن آن تحقیق کنند. اما مهم‌تر از همه اینها، جامعه، و همه ما به عنوان اعضای جامعه، باید نسبت به ازدواج دختر بچه ها حساسیت منفی نشان دهد. تغییر قوانین ممکن است سال‌ها طول بکشد اما از امروز، می توانیم دیگر به عروسی دختربچه ها نرویم، مخالفت خود را با این سنت به شکل‌های مختلف نشان دهیم و شریک جرم کفن کردن دختربچه های سپید پوش نشویم.

شادی صدر
فعال حقوق بشر و مدیر سازمان عدالت برای ایران‬


‫همیشه پیش از اینکه فکر کنی اتفاق می افتد؛ نگاهی به افزایش ازدواج دختربچه ها در ایران – سپیده دم‬
sepidedam.com
‫حداقل سن ازدواج برای دختران در قوانین ایران ۱۳ سال است. همین که در ایران، حداقل سن ازدواج دختران اینقدر پایین و معادل دوم راهنمایی است، به اندازه کافی می تواند زمینه را برای گسترش سنت ازدواج دختربچه ها فراهم کند.‬

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: