در بیست و پنجمین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی، معرفی مصطفی پورمحمدی، عضو هیات مرگ…

‫در بیست و پنجمین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی، معرفی مصطفی پورمحمدی، عضو هیات مرگ که هزاران زندانی سیاسی بی‌گناه به امضای او در مرداد و شهریور ۶۷ اعدام شدند، به عنوان وزیر دادگستری، شوخی تلخی است. پورمحمدی، به عنوان دادستان انقلاب خراسان، مسئول اعدام اولین گروه زندانیان سیاسی زن در مشهد بوده که به برخی از آنها به شهادت اسناد و مستندات متقن تجاوز شده است. وی معاون برون مرزی وزارت اطلاعات در دهه ۷۰ و در زمان ترورهای مخالفان سیاسی در خارج از کشور بوده است. پورمحمدی به دلیل دست داشتن در جنایات متعدد علیه بشریت، باید محاکمه و مجازات شود. اما به جای آن، می رود که بر اریکه سیاست تکیه زند تا به ما یادآوری کند در حقوق بشر بر همان پاشنه سابق خواهد چرخید: بی‌عدالتی و مصونیت. بر یک ناقض حقوق بشر حرجی نیست که ناقض دیگری را در کابینه خود بپذیرد. بر جماعتی که این عمل را توجیه می کنند یا در مقابل آن خود را به خواب می زنند اما حرجی هست! نیست!؟ … علی حاتمی در سریال "هزاردستان" چه خوب از قول یکی از شخصیتها گفت:"این ملت خواب، …" و قس علیهذا!

شادی صدر
۱۴ مرداد ۱۳۹۲


Timeline Photos
در بیست و پنجمین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی، معرفی مصطفی پورمحمدی، عضو هیات مرگ که هزاران زندانی سیاسی بی‌گناه به امضای او در مرداد و شهریور ۶۷ اعدام شدند، به عنوان وزیر دادگستری، شوخی تلخی است. پورمحمدی، به عنوان دادستان انقلاب خراسان، مسئول اعدام اولین گروه زندانیان سیاسی زن در مشهد بوده که به برخی از آنها به شهادت اسناد و مستندات متقن تجاوز شده است. وی معاون برون مرزی وزارت اطلاعات در دهه ۷۰ و در زمان ترورهای مخالفان سیاسی در خارج از کشور بوده است. پورمحمدی به دلیل دست داشتن در جنایات متعدد علیه بشریت، باید محاکمه و مجازات شود. اما به جای آن، می رود که بر اریکه سیاست تکیه زند تا به ما یادآوری کند در حقوق بشر بر همان پاشنه سابق خواهد چرخید: بی‌عدالتی و مصونیت. بر یک ناقض حقوق بشر حرجی نیست که ناقض دیگری را در کابینه خود بپذیرد. بر جماعتی که این عمل را توجیه می کنند یا در مقابل آن خود را به خواب می زنند اما حرجی هست! نیست!؟ … علی حاتمی در سریال "هزاردستان" چه خوب از قول یکی از شخصیتها گفت:"این ملت خواب، …" و قس علیهذا!

شادی صدر
۱۴ مرداد ۱۳۹۲

نام و نام خانوادگی: مصطفی پورمحمدی

زندگینامه: حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی در سال ۱۳۳۸ در شهرستان قم به دنیا آمد. تحصیلات حوزوی را در قم، مشهد و تهران به پایان رساند. تحصیلات حوزوی وی در زمینه فقه اسلامی، اصول فقه و فلسفه در سطح دکترا می باشد. پورمحمدی متاهل و دارای چهار فرزند است.

مسئولیت‌ها:

از سال۱۳۵۸ تا ۱۳۶۵ دادستان رسمی دادگاههای انقلاب در استانهای خوزستان، هرمزگان و خراسان.

سال ۱۳۶۵ به عنوان دادستان نظامی دادگاههای انقلاب در غرب کشورفعالیت کرد. (مدرکی دال بر انتصاب رسمی یا به اصطلاح قانونی (de jure) وی به این پست موجود نیست اما پورمحمدی مسئولیت این پست را عملاً (de facto) بر عهده داشت).

از ۱۳۶۶ تا ۱۳۶۹ پورمحمدی به عنوان مشاور وزارت اطلاعات به صورت رسمی مشغول به کار شد. شایان ذکر است که امنیت داخلی و خارجی کشور بر عهده وزارت اطلاعات می باشد. وزارت اطلاعات دارای ۱۵ قسمت جداگانه از جمله: امنیت، فعالیتهای خارجی، محافظت از اطلاعات، تکنولوژی و غیره می باشد.

سال ۱۳۶۹ در وزارت اطلاعات به سمت جانشین وزیر اطلاعات ارتقا یافت.

سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۸ مسئول امور خارجی وزارت طلاعات.

سال ۱۳۸۱ به ریاست امور سیاسی – اجتماعی دفتر رهبری منصوب شد و تا امروز این مسئولیت را برعهده دارد. از اهداف دفتر رهبری می توان آشنایی مردم با فتاوی روح الله خمینی و سید علی خامنه ایی و تسهیل و تسریع در پاسخگویی به سئوالات شرعی، به خصوص برای مسلمانان خارج از کشور را نام برد.

محمود احمدی نژاد درمرداد ۱۳۸۴ پورمحمدی را وزیر کشور کابینه خود کرد. وی در اردیبهشت ۱۳۸۷ از این پست برکنار شد.

پورمحمدی همچنین به عنوان عضو و رئیس هیئت امناء مرکز اسناد انقلاب اسلامی فعالیت می کند. این سازمان به عنوان مؤسسه پژوهشی تاریخ انقلاب اسلامی ایران و به منظور جمع آوری اسناد و مدارک مربوط به نهضت امام خمینی جهت انجام تحقیقات مستند تاریخی فعالیت می کند. شروع فعالیت این سازمان سال۱۳۵۸ و مدتی کوتاه بعد از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ می باشد.

پورمحمدی همچنین از سال ۱۳۷۹ به تدریس علوم سیاسی در دانشگاه امام صادق مشغول است.

مصطفی پورمحمدی از ۱۲ تیر ماه ۱۳۸۷ رئیس سازمان بازرسی کل کشور می باشد.

موارد نقض حقوق بشر:

جنایات و موارد نقض حقوق بشر از قول زندانیان و منابع دیگر:

مرحوم آیت الله منتظری – از مراجع تقلید مخالف با دولت و تنها قائم مقام خمینی – پورمحمدی را به عنوان کسی که نقشی اساسی در قتل عام زندانیان سیاسی و مخالفان دیگر در سال ۱۳۶۷ در زندان اوین تهران برعهده داشت شناسایی می کند. در آن زمان پورمحمدی نماینده رسمی وزارت اطلاعات در کمیته‌ای سه نفره بود وظیفه صدور احکام زندانیان سیاسی را داشت. پورمحمدی مسئولیت بازپرسی از زندانیان را بر عهده داشت.

آیت الله منتظری درباره جلسه‌ای که با پورمحمدی و دو نفر دیگر که اعضای کمیته بودند داشت چنین می گوید: «بعد از نامه اعتراضی دومم (به آیت الله خمینی)، هیچ تغییری به وجود نیامد و (اعدامها) ادامه داشت. در۲۴ مرداد ۱۳۶۷، با آقایان نیری (حاکم شرع اوین)، اشراقی (دادستان) و پورمحمدی که نماینده وزارت اطلاعات بود دیدار کردم. من از آنها خواستم که اعدامها را در ماه محرم متوقف کنند. آقای نیری جواب داد: «ما تا الان هفتصد و پنجاه نفر را در تهران اعدام کرده ایم، و دویست و پنجاه نفر دیگر را شناسایی کرده ایم. اجازه بدهید که از دست اینها هم خلاص شویم و بعداً به حرف شما گوش خواهیم کرد». خاطرات ایت الله منتظری، جلد اول، ص ۶۲۳، (www.amontazeri.com). برگرفته از سازمان دیدبان حقوق[ای] بشر

امیر اطیابی – زندانی سیاسی پیشین – به یاد می آورد که زمانی که در زندان گوهر دشت در کرج زندانی بود آخوندی را دیده بود که بعداً می فهمد پورمحمدی بوده است. اطیابی به یاد می آورد که آخوندی را که در آن زمان نمی شناخت همراه حسین علی (جعفر) نیری و اشراقی – که توسط آیت الله خمینی به هیئت مرگ منصوب شده بودند – دیده است. بعداً اطیابی دریافت که آن آخوند کسی نبود جز مصطفی پورمحمدی. اطیابی به یاد می آورد که پورمحمدی به او گفته بود که از آنجایی که جنگ (ایران و عراق) دیگر تمام شده بود، دولت اسلامی می خواست بداند که چه زندانیانی واجد شرایط آزاد شدن هستند[یی].

مهدی اصلانی که از سال ۱۳۶۲ به جرم عضویت در فداییان خلق، از گروههای اپوزسیون سیاسی چپ در ایران، زندانی شده بود در روز۶ شهریور ۱۳۶۷ مقابل هیئت مرگ حاضر می شود. در اتاق، اعضای هیئت، نیری، اشراقی و پورمحمدی پشت میز بزرگی نشسته بودند. نصریان (محمد مغیثه) پشت سر آنها ایستاده بود. اعضای هیئت از اصلانی پرسیدند که آیا او مسلمان است و نماز می خواند اما کار کمسیون به دلیل اینکه زنگ تلفن اتاق به صدا در می آید تعطیل می شود.

چند روز بعد اصلانی دوباره نزد هیئت مرگ حاضر می شود. این بار اصلانی به آنها می گوید که او مسلمان است ولی تن به نماز خواندن نمی دهد، و دلیل آن نیز این است که نماز خواندن او توهین به مؤمنان می باشد. اعضای هیئت این دلیل اصلانی را قبول نمی کنند و نصریان پیشنهاد می کند که سبیل او را بتراشند. اصلانی را از اتاق بیرون می برند و نیمی از سبیل او را می تراشند[۱][آای].(یکی از روشهایی که اپوزسیون چپ برای شناسایی یکدیگر به کار می بردند داشتن سبیل بود و به همین دلیل مأموران جمهوری اسلامی نسبت به آن حساس بودند).

همچنین در زمان حضور پورمحمدی در وزارت اطلاعات، مأمورین این وزارت خانه گفته میشود در برنامه ریزی، دستور و ترور تعدادی از سران اپوزسیون دولت ایران در اروپا دست داشته اند: از جمله عبدالرحمان قاسملو(۱۳۶۸)، شاپور بختیار (۱۳۷۰) و صادق شرفکندی (۱۳۷۱)

علاوه بر ادعای دست داشتن پور محمدی در اعدامهای ۱۳۶۷ در ایران، وی همچنین متهم به دست داشتن در قتلهای زنجیره‌ای که در سال ۱۳۷۷ افشا شدند نیز می باشد. قتلهای زنجیره‌ای به کشتار نویسندگان، روزنامه نگاران، فعالان و متفکران در دهه ۷۰ شمسی که گقته میشود توسط سعید امامی – معاون امنیتی وزارت اطلاعات – سازماندهی شده بودند اطلاق می شود. پورمحمدی در زمان آن قتلها جانشین وزیر اطلاعات قربانعلی دری نجف آبادی بود.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۹

در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۸، پورمحمدی به خبرگزاری نیمه رسمی مهر گفت که سازمانش ناظر است “که منابع دولتی و بودجه عمومی در انتخابات” به صورت قانونی صرف شود. پورمحمدی در این زمینه به سخنانش ادامه داد و گفت که پیرو اصل ۱۷۴ قانون اساسی “ بازرسان سازمان بازرسي کشور بر اجراي قانون و حسن جريان امور انتخابات به طور نامحسوس نظارت خواهند داشت.”[ایو]

در نامه‌ای به میرحسین موسوی – کاندیدای پیشین اصلاح طلب ریاست جمهوری- در ۲۸ خرداد ۱۳۸۸ پورمحمدی احتمال تخلف گسترده در شمارش آرا را رد کرد. پورمحمدی گفت که بر اساس تجربیات خودش به عنوان وزیر کشور:”امکان سوء استفاده و تخلف گسترده امری دشوار و امکان وقوع ان ضعیف است و در نتیجه نهایی آرا اثرگذار نیست[و].” پورمحمدی هیچگاه از نظارت سازمان مطبوع خود در مورد انتخاباتی که ظن وقوع تقلب در ان اعتراضات گسترده‌ای را به وجود آورد اعلام نکرد.

پورمحمدی در پیام تبریکی به محمود احمدی نژاد در تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۸۸ نتایج انتخابات را به وی تبریک گفت. پورمحمدی گفت:” حضور چشمگیر، عزت افرین و تاریخی ملت بزرگ ایران در انتخابات ۲۲ خرداد ماه نقطه‌ای درخشان و ماندگار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است[وی‌].”

اطلاعات مربوط به موارد نقض حقوق بشر این فرد در حال تکمیل شدن است.

اگر این فرد در نقض حقوق شما یا شخص دیگری که می شناسید دست داشته است لطفا از طریق‌ای میل زیر، اطلاعات لازم را برای ما بفرستید. همکاری شما باعث تکمیل این پرونده و آماده تر شدن آن برای تسلیم به مراجع حقوقی بین المللی خواهد شد:

info@justiceforiran.org

http://justiceforiran.org/human-rights-violators-individuals-databank/pour-mohammadi/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: